Opublikowany przez: Kasia P. 2018-02-26 10:14:29
Autor zdjęcia/źródło: Rozszerzanie diety niemowlaka @ Zaprojektowane przez Freepik
Podstawą żywienia niemowląt jest mleko mamy, bądź mleko modyfikowane. Jeżeli mówimy o wyłącznym karmieniu piersią, należy dążyć, aby docelowo trwało to pełne 6 pierwszych miesięcy. Jednak należy pamiętać o tym, że każdy czas podawania mleka matki jest dla dziecka niezwykle korzystny. Nie ma określonego czasu na zakończenie karmienia piersią, uznaje się, że po ukończeniu 12 m. ż. powinno trwać tak długo jak chce dziecko i mama. W przypadku dzieci karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym pierwsze pokarmy należy wprowadzać po 4 miesiącu życia dziecka. Wprowadzanie pokarmów uzupełniających można zacząć nie wcześniej niż w 17 tygodniu życia, jednak nie później niż w 26. To jest długi czas na rozpoczęcie przygody z nowymi produktami.
1. Co prawda nie ma naukowych zaleceń jeśli chodzi o dobór kolejności produktów , jednak biorąc pod uwagę fakt, iż od najmłodszych lat tworzą się preferencje żywieniowe – zdecydowanie warto rozpocząć od podania warzyw, a dopiero w drugim etapie owoców.
2. Korzystajmy z warzyw sezonowych z wiadomego, pewnego źródła. Jeżeli mamy możliwość mrożenia produktów z „ogródka” - to również jest korzystne rozwiązanie.
3. Pierwsze warzywa, które polecam to np. dynia, ziemniak, cukinia, marchewka. Niewielką ilość należy ugotować na parze lub w małej ilości wody, po czym dokładnie zmiksować na gładkie puree i po wystudzeniu – można podać dziecku plastikową łyżeczką.
4. Pierwsza styczność z pokarmem powinna być umiarkowana, czyli podajemy porcje w niewielkiej ilości: 2 – 3 małe łyżeczki. W późniejszym okresie można już zwiększać porcje. Każdy nowo wprowadzony pokarm warto podawać przez ok. 3 dni bacznie obserwując dziecko.
5. W momencie, kiedy zauważy się niepokojące objawy (nadmierne gazy, wzdęty brzuszek, niepokój dziecka, zmieniony niepokojąco stolec) wykluczamy dany produkt.
6. Po uporaniu się z pierwszymi warzywami, pora na owoce: jabłko, banan, brzoskwinia, morela.
7. W dalszej części należy wprowadzić chude mięso (kurczak, indyk, wołowina, cielęcina, królik), które jest głównym źródłem żelaza, a po 7. miesiącu rybę.
8. Kolejnym nowym produktem powinien być nabiał, np. jogurt naturalny (bez dodatku soli czy cukru).
9. Pełne mleko krowie podajemy po 12 r. ż., jednak może być stosowane w małych ilościach do przygotowania posiłków uzupełniających.
10. Produkty zbożowe można podawać dziecku zaraz po wprowadzeniu pierwszych warzyw i owoców.
Pamiętaj! Produkty należy wprowadzać POJEDYNCZO! Tylko wtedy mamy pewność co ewentualnie dziecku mogło zaszkodzić.
Nie używaj soli i cukru – to produkty niedozwolone dla niemowląt! Nie zmuszaj dziecka do jedzenia ! Ty wybieraj co i kiedy dziecko ma zjeść, a dziecko niech zdecyduje czy i ile ma ochotę.
Autorka: Małgorzata Leśnikowska
Specjalista ds. żywienia i promocji zdrowia. Wciąż poszerza swoją wiedzę z zakresu dietetyki, biorąc czynny udział w szkoleniach m.in. z zakresu odżywiania dzieci i młodzieży, żywienia w chorobach metabolicznych, ciąży czy nietolerancjach pokarmowych. Zdobytą wiedzę wykorzystuje nie tylko w kontakcie z pacjentami, lecz także przekazuje ją dalej podczas wielu szkoleń i prelekcji. Posiada duży stopień przygotowania merytorycznego w zakresie problematyki nadwagi i otyłości oraz w żywieniu chorób dietozależnych. Pacjenci cenią ją szczególnie za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
188.146.*.* 2018.02.28 23:05
Witaj Mamo. Tak jak Ty jestem mamą ale już 7-miesięcznego dziecka. Moja Mała też nie chce pić z butelki bo po prostu nie jest do tego przyzwyczajona. Zawsze było tylko mleko z piersi. Za produktami stałymi też bardzo nie przepada bo to dla niej nowość. Nie zje więcej niż niepełna porcja małego słoiczka. Na początku były to dwie, trzy łyżeczki. Daj swojemu dziecku czas. Jeżeli chce pierś to dalej jej ją podawaj bo jest to pokarm, który zna i który lubi. Natomiast na pokarmy stałe ma jeszcze czas. Nie każde dziecko w 6-tym miesiącu musi je już wcinać. Proponuj jej codziennie cierpliwie po kilka łyżeczek jedzonka aż się w końcu przyzwyczai i nauczy do czego to służy, że tym też można się najeść. To dla niej duży przeskok, nowość. Może nie być jeszcze gotowa. Jeżeli chodzi o butelkę ja swojej musiałam proponować codziennie raz butelkę przez miesiąc aż w końcu nauczyła się do czego ona służy, ze to nie gryzak i teraz potrafi wypić z niej 40 ml wody. Jeżeli mało na wadze przybiera to może trzeba zwiększyć ilość karmień piersią. Poza tym co znaczy mało. Takie dziecko ma prawo przybierać na wadze tygodniowo między 50-150g Moja przybiera 50 g tygodniowo. Pediatra mówi, że to mało, ale dziecko dobrze się rozwija, jest zdrowe, robi wielkie kupy i się uśmiecha. Nie widać, żeby było zagłodzone :)
91.238.*.* 2018.02.27 10:45
Moja mala wcale nie chce jesc tylko cyca jak podaje jej butelke czy mleko to wpada w chisterie i malo na wadze przybiera a ma juz 6 miesiecy. co mam robic zeby zaczela jesc?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.